Osnovi tehnologije Computer to Plate
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 21 | Nivo: Tehnicki fakultet, Bitola

Od raåunara do ofset ploåe Computer to Plate - CtP
Razvoj tehnike u oblasti obrade teksta i slike tokom polsednjih godina zadavao nam je muke, zbunjivao, åinio nesigurnim i, konaåno, izmenio poslove u štamparstvu, ma koliko smo sa promenama dolazili u dodir samo izdaleka, ili uz vremensku distancu. Proizvoðaåi opreme i repromaterijala za ofset štampu neprestano su radili na odrþavanju svoje vodeãe pozicije meðu štamparskim postupcima. Sa odrþavanjem njene visoke vrednosti na trþištu, rasli su i zahtevi za kvalitetom i ekonomiånošãu štamparskih ploåa i njihove obrade. Sve veãi udeo elektronike u štamparskoj pripremi, kao i zahtevi za što više kolora i kvalitetnijom štampom, veãoj brzini tabaånih i rotacionih mašina, uslovili su logiåan razvoj koji se moþe formulisati kao: Computer to Plate (od raåuna do ploåe) Computer to Print (digitalne štamparske mašine) Computer to Press (Izrada štamparske forme direktno na štamparskoj mašini)
Sl. 33.Poreðenje tehnologija CtF/CtP/CtPress
Istorija CtP poåinje prezentacijom Laserite sistema firme EOCOM, poåetkom 1975. god. Ovaj sistem je bio prilagoðen osvetljavanju Wipe ofset ploåa, a proba je obavljena u štampariji dnevnih novina Star Gazette u Elmiri, NY, USA. LogEtronics je 1076. god. sa LogEscanom predstavio sistem koji je laserom osvetljenu foliju (tzv. laser maska) prenosio na ofset ploåu. Ipak, za
unošenje podataka u sistem još uvek je bilo neophodno prethodno lasersko oåitavanje (skeniranje) prethodno montirane stranice. O Computer to Plate moþe se govoriti tek kada je iste godine istraþivaåki institut ANPA izvršio demonstraciju u Anhajmu, Kalifornija, na postrojenju Laserite.To je bilo pravo roðenje CtP i otada je ovaj pojam u upotrebi. Do znaåajnijeg prisustva ove tehnike u praksi, još se dugo åekalo. Prelom celih strana pomoãu kompjutera još uvek je bio u povoju, a za proizvodnju štamparskih ploåa bez filma bili su razvijeni elektrofotografski sistemi (OPC), koji su tada izgledali praktiåniji. Štamparija Ganet u Njujorku prva je , poåetkom osamdesetih, primenila u praksi Computer to Plate. No, vrlo brzo se vratila konvencionalnom naåinu izrade forme. Istu sudbinu doþivela je zajedniåka instalacija firmi IBM, Autologic i Hell u Daily Record u Morirristown, USA. Godine 1986. firma Dow-Jones, u saradnji sa firmom Chemco, instalirala je sistem sa åetiri jedinice za osvetljavanje u Wall Street Journal u Orlandu na Floridi. Korišãene su elektrofotografske Polychrome štamparske ploåe. Zbog problema pri izradi panorama strane vratili su se na osvetljavanje filma i konvencionalnu ofset ploåu. Na sajmu DRUPA 90, Ozasol je prezentirao svoju novu ploåu N90, što je predstavljalo novi podstrek razvoju CtP. Ova ploåa više nije bila na principu elektrofotografije, što je dotada bio ograniåavajuãi faktor kvaliteta, veã je bila izraðena na bazi fotopolimerne emulzije i po kavilitetu se nije razlikovala od konvencionalne negativ ofset ploåe. Ova ploåa je demonstrirana na ureðaju Gerber LE 55/Autologic. Gerber i Autologic su se 1991. god. dogovorili sa holandskim izdavaåem Brabants Nieuwblad is Rosendala da postave test instalaciju. Nedugo po instalaciji došlo je do promene glavnog urednika; novi nije bio dobronameran prema tehnološkim inovacijama i testovi su propali. Španske novine Alerta iz Santandera pokazuju interes za probnu instalaciju i preuzimaju opremu od Holanðana. Za vreme kongresa japanskih izdavaåa novina u Tokiu, 1991. god., druge po veliåini dnevne novine u Japanu ,Asahi Shimbun, predstavile su sistem Computer to Plate koji je razvijen u istraþivaåkom centru Setagaya i koji je radio sa Micibišijevim elektrofotografskim ploåama.
U leto 1993. god. u austrijskom gradu Bregenz kod izdavaåa Voralberger Nachrishten instaliran je sistem Gerber LE 55 APT/Autologic. Geografski poloþaj Bergenza je omoguãio da na ovoj instalaciji IFRA, NATS, EMPA i UGRA urade seriju testova ekonomiånosti i kvaliteta. Dobijeni rezultati su pokazali da je kvalitet isti, pa åak i znatno viši u odnosu na konvencionalnu negativ ploåu, a da su ukupni troškovi (investicija, prostor, radna snaga i troškovi materijala) po jednoj stranici/ploåi niþi.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!